Bin Bir Mevlana

Blog Single

Mevlâna’nın halleri içerisinden belirlenen ‘bin bir’ilahi birlikteliğe ait yansımalar, bu kitapta.

Mevlâna’nın kendini aşarak ulaştığı ilahi halleri ‘bin bir’ olarakdeğerlendiren Mevleviler, Mevlâna’nın Allah’ın rızasını ‘bin bir’ türlü hâl ile elde ettiğine kanaat getirmişler ve Mevlevi çile günlerini bu hâl durumuna göre belirlemişlerdir.

Mevlâna’nın tüm çağlara hitap eden sözlerinden seçilerek oluşturulmuş bu çalışmanın amacı, Mevlâna`yı bütünsel olarak okuyamayanların ondan istifade etmelerini sağlamaktır. Bir fikirler manzumesi, bir Mevlâna özeti de sayılabilir, “Bin Bir Mevlâna”.

Mevlâna’dan mümkün olduğunca çok yararlanılmasına imkan tanıyan “Bin Bir Mevlâna”, insanlığın, sosyal ve ahlaki çıkmazları için Mevlâna’nın evrensel hoşgörü içeren düşünce yapısının eteklerine sıkıca tutunması gerektiğini ortaya koyuyor.

“Anadolu diyince aklıma ‘dört mevsim’ gelir. Yarısı sarı ve beyaz, yarısı yeşil ve mavi. Anadolu deyince aklıma ‘mimar’ gelir. Yarısı Selimiye, yarısı Ayasofya. Anadolu deyince aklıma ‘Halikarnas Balıkçısı’gelir. Yarısı Ege, yarısı Akdeniz. Anadolu deyince aklıma ‘âşk’ gelir. Yarısı Yunus Emre, yarısı Mevlâna. Anadolu deyince aklıma ‘biz’ gelir. Yarısı ‘sen’, yarısı ‘ben’...”

Satın Al